A háromszoros olimpiai bajnok Szilágyi Áron – többek között – pszichológusának is megköszönte a tokiói olimpián szerzett egyéni aranyérmét. 10 éve dolgoznak együtt azon, hogy képes legyen a fokozott koncentrációt és terhet viselni a páston és ez a munka három olimpiai aranyérmet jelentett kardozónknak, sőt nagy valószínűséggel ennek köszönheti a csapattal elért harmadik helyet is.

Szilágyi Áron koncentrál

Az eredeti kép: MTI/Illyés Tibor

Az olimpiai bronzérmes cselgáncsozó, Tóth Krisztián edzője elárulta, a sikeres szereplés érdekében sport coach támogatását vették igénybe. Ennek köszönhetően Krisztiánt nem zökkentette ki sem az olimpia speciális légköre, sem az ellenfelek, sem a várakozás a bronzmeccsre.

Tóth Krisztián

FORRÁS: AFP/ATTILA KISBENEDEK

Az olimpián debütáló új sportág, a karate férfi 75 kilogrammos súlycsoportjának bronzérmese Hárspataki Gábor is sportpszichológusa szavait idézte fel magában egy kiélezett szituációban. A kajak sprinter Tótka Sándor pedig olimpia aranyát a szisztemitaikus munka eredményének tulajdonította, amelyben nem csak az edzéseken kellett 110 százalékot nyújtania, hanem az étkezésben, a pihenésben és mentális állapotának megfelelő szinten tartásában is.

Ez csak néhány példa arra, hogy mekkora ereje van mentális és lelki felkészítésnek a sportolók esetében. E nélkül ma már nem lehet komoly sikereket elérni és fenntartható, kiemelkedő teljesítményt nyújtani. Bár itthon is dolgoznak már sportolókkal segítő szakemberek (sportpszichológus, sport coach, sportmentáltréner stb.) még mindig sokan legyintenek rá, nem tekintik egyenrangúnak a fizikai, taktikai, technikai felkészültséggel.

Hogy a sportolók mentális nehézségei mekkora problémát jelenthetnek erről később írok majd, most legyen elég annyi, hogy a négyszeres olimpiai bajnok tornász, az amerikai Simone Biles, visszalépett szinte valamennyi döntőjétől Tokióban a mentális egészségére hivatkozva, csak a gerendán vállalta a szereplést és lett végül a harmadik. Az olimpiai lángot meggyújtó négyszeres Grand Slam-győztes japán teniszező, Oszaka Naomi esetébe is érdemes belegondolni, aki a felfokozott várakozásokra rácáfolva nemhogy aranyat nem szerzett hazájának, de még a legjobb nyolc közé sem sikerült bejutnia sportágában.

Mentális kudarc

De most maradjunk csak a pozitív példáknál. Áron maga kereste fel a szakembert és kérte a segítségét 10 évvel ezelőtt, Krisztiánt azonban „becserkészte” saját edzője, aki érezte, hogy tanítványának ilyen irányú támogatásra is szüksége van a sikerhez. Mindezekből kiderül, hogy esetenként maguk a sportolók, esetenként az edzők ismerik fel a mentális és lelki fejlesztés, támogatás szükségességét, de egyelőre nem ez az általános. Egy biztos, az első és legfontosabb lépés, ha valakinek már az eszébe jut, hogy szakemberhez forduljon! Hogy ki mennyi ideig marad benne egy ilyen munkában az viszont jelentősen eltérő. 

Hamarosan induló Sport Coach képzésünkről itt tudhatsz meg többet: https://mediacoaching.hu/kepzesek/sport-coach-kepzes/

Recommended Posts