Kinek és miért lehet szüksége sport coachra?

 

A válasz: sportolóknak, edzőknek, szülőknek – hogy csak a legérintettebbeket említsük!

 

Első gondolatra azt hihetnénk, hogy csak a sportolóknak van szükségük ilyen támogatásra, hiszen ők azok, akik keményen edzenek, kitartóan gyakorolnak, tanulnak, versenyeznek, győznek, veszítenek, megsérülnek, saját határaikat feszegetik és így próbálnak eredményesek lenni sportágukban. Nehéz elfogadni, hogy néha minden erőfeszítés hiába való, mert így is legyőzik őket, hogy van náluk jobb, esetleg olyan, akinek éppen szerencsésebb napja volt. Együtt kell élniük a sikerekkel, kudarcokkal. Amennyiben a pozitív és negatív a tapasztalatokat nem tudják megfelelően feldolgozni, egyre bizonytalanabbá válnak, tele lesznek kételyekkel, hogy elég jók-e, hogy megfelelnek-e az edzőiknek, a szüleiknek, képesek lesznek-e elérni a saját céljaikat.
Mindezekhez párosulhat még, hogy nem mindenki tud kiállni a  nézők elé, és ott bizonyítani. Kevés a “jó versenyzőtípus”, akit feldob és nem nem lebénít a nyilvánosság, a téthelyzet, az elvárások, illetve a legjobbaknak, a legrátermettebbeknek is lehetnek hullámvölgyeik, amelyekből alkalmanként nem találják a kiutat.

A sportolóknak tehát egyértelműen szükségük van segítségre, egy hozzáértő szakemberre, aki kérdésekkel “terelgeti” őket, hogy rálássanak milyen helyzetben vannak. A sport coach a klienssel együtt gondolkodva tárja fel a nehézségeket: ki mennyi energiát fektetett eddig a sportba, hol tart most, hogyan jutott el odáig. Hogyan fejlődhetne tovább, milyen tartalék erőforrásai vannak, hogyan állítson fel célokat és érje el azokat. De szükség van saját “működésük” megértésére is: egy-egy helyzet például miért okoz nekik nehézséget stb. A feladat minden sportoló esetében más és más.


Mi a helyzet a sportolókhoz legközelebb állókkal, vagyis az edzőkkel?

Nekik is lehetnek nehézségeik, elakadásaik, olyan gondjaik, amelyekkel egyedül nem tudnak megküzdeni. Például konfliktus a sportolókkal, szülőkkel, vezetőkkel, kollégákkal, hosszan sorolhatnánk még. A legjobbat kihozni saját magukból és versenyzőikből komoly kihívás, önismeretet, empátiát, szakmai hozzáértés igényel. A sportolókat nem csak fizikálisan, technikailag, taktikailag kell felkészíteni, hanem lelkileg is, hiszen a siker az esetek nagy százalékában fejben dől el és nem csak a sportoló, hanem az edző fejében is… Egy sport coach ilyen esetben úgy segít, hogy kérdésekkel vezeti rá az edzőt az elakadások okaira, fejlesztve ezzel az önismeretét, a  megértést, a kommunikációt a siker érdekében.


A Sport coach támogathatja a szülőket is!

Persze, ezen most biztosan mosolyogsz magadban, de csak akkor, ha nem fordult még hozzád segítségért egy-egy szorongó, elkeseredett anyuka, vagy apuka. Egy szülő mindent megtesz a gyermekéért függetlenül attól, hogy sportol-e, vagy sem. A sport viszont extra kihívás, plusz feladat még a szülőknek is.

A “sportszülőknek” tehát nincs könnyű dolguk. Hogyan segítsenek, amikor egy verseny, vagy mérkőzés után a gyerek sírva jön haza. Amikor látják, hogy tele van kudarc élménnyel, keserűséggel, csalódással, vagy túlzó optimizmussal. Tudniuk kell, hogyan támogassák helyesen gyermeküket, amikor az fáradt, kimerült, kedvetlen vagy sérült, amikor összetűzésbe kerül az edzővel, csapattársaival. Milyen érzelmi viharok dúlnak a háttérben, amikor a gyerek az edzésből hazaérve bedobja a sarokba a táskáját és nem akar beszélgetni, nem akarja elmondani, hogy mi bántja, mi történt vele. Flegmává, lekezelővé, tiszteletlenné válik azzokkal szemben, akik mindent megtesznek érte.

Fontos tudni, hogy a coach ezekben a helyzetekben nem válaszokat és tanácsokat ad, hanem abban támogatja a szülőket, hogy megértsék, mi zajlik a gyermekük fejében, lelkében. Segít összefüggéseket találni az edző-sportoló-szülő kapcsolatban, és abban, hogy képesek legyenek más perspektívából is rálátni egy adott helyzetre.

Kinek és miért hasznos a sport coaching? Kell még ezek után tovább magyarázni?


Ha Te is szeretnél sport coachingot tanulni és sport coach lenni, akkor jó hírünk van!

Sport coach képzés indul 2020. február 14-től pénteki, illetve szombati képzési napokon a Media Coaching kft. és a Peaceful Living kft.  szervezésében. A 140 órás sport coach képzés magába foglalja az általános coaching tartásához szükséges kompetenciákat (life coach), és olyan módszertant ad át a résztvevőknek, amellyel képesek lesznek a sport területén is coachként támogatni ügyfelüket, valamint segíteni tudnak kliensüknek a magánéleti és szakmai kiteljesedésben.

Kattints és tudj meg többet!

Recommended Posts